skip to Main Content
Телефон 082-834510 Адрес: гр: Русе, ул. "Борисова" 22

Присъдена “Еразъм” акредитация в сектор „Професионално образование и обучение“

ПРОФЕСИОНАЛНА ГИМНАЗИЯ ПО ИКОНОМИКА И УПРАВЛЕНИЕ „ЕЛИАС КАНЕТИ” – РУСЕ

Присъдена “Еразъм” акредитация в сектор „Професионално образование и обучение“ Проект 2025-1-BG01-KA120-VET-000379043 “Учениците на Канети – професионален път без граници”

През януари 2026 г. на ПГИУ “Елиас Канети” стартира проект Проект 2025-1-BG01-KA120-VET-000379043 “Учениците на Канети – професионален път без граници” по програма „Еразъм+“, Ключова дейност 1 „Образователна мобилност за граждани“, сектор „Професионално образование и обучение“.

Основни цели на този проект са:

  • да се насърчи професионалното развитие на учениците чрез придобиване на реален опит в международна среда и да ги подготви за успешна кариера в областта на икономиката и предприемачеството.
  • да се насърчи професионалното развитие на учителите за учене през целия живот.

Проектът “Учениците на Канети – професионален път без граници” е насочен към реализирането на ключови цели, които са част от стратегията за развитие на гимназията за периода 2023–2028 г.:

  • Развитие на професионални и меки умения – Учениците ще имат възможност да придобият важни професионални и меки умения, като работа в екип, лидерство, комуникация и предприемаческо мислене, чрез участие в реална работна среда на европейско ниво.
  • Професионално ориентиране – Проектът ще подпомогне учениците в избора на бъдещата им професионална реализация, предоставяйки им конкретни знания и практически опит, свързан с различни професии в областта на счетоводството, икономиката, управлението и търговията.
  • Изграждане на местни и европейски партньорства – Проектът цели укрепване на сътрудничеството между училището, бизнеса и институциите, както на местно, така и на европейско ниво, създавайки възможности за бъдещо взаимодействие и развитие на иновации, чрез обучение на учители.
  • Новаторство и ключови компетентности – Проектът ще даде възможности за възприемане на нови подходи с цел постигане на по-добри резултати на преподавателите, обмяна на опит и прилагане на добри практики.

Участие и процес на подбор:

В рамките на проекта ще бъдат избрани 20 ученици от 11 клас, 2 придружаващи учители и 3 учители за обучение чрез наблюдение.

Учениците ще осъществят реална работна практика в Лисабон, Португалия в периода  11 октомври – 31 октомври 2026 г.

Учителите ще осъществят обучение чрез наблюдение в Лисабон, Португалия в периода 18 октомври – 24 октомври 2026 г.

Процесът на подбор на учениците ще се проведе в два етапа:

  1. Първи етап – Подаване на заявление за участие, мотивационно писмо и декларация за предоставяне на лични данни.
  2. Втори етап – Тест по английски език и представяне на иновативна идея на английски език.

Кандидатстването за подбор на учителите ще се проведе в един етап чрез подаване на Заявление, мотивационно писмо и декларация за лични данни.

Участниците, които ще бъдат избрани за осъществяване на проекта, ще имат уникалната възможност да се включат в реална работна практика и обучение чрез наблюдение в едни от водещите компании и организации в Лисабон. Това ще им предостави не само ценен професионален опит, но и възможността да се запознаят с европейските стандарти и практики в бизнеса.

Участието в Проект 2025-1-BG01-KA120-VET-000379043 “Учениците на Канети – професионален път без граници” е от ключово значение за личното и професионалното развитие на всеки един ученик и учител. За учениците това е шанс те да приложат на практика знанията, получени в училище, и да се подготвят за бъдещата си професионална реализация, а за учителите – възможност за надграждане на знания и умения, които да приложат в работата си.

 

Back To Top